Kategorie: Wszystkie | małżeństwo
RSS
wtorek, 31 lipca 2012
Jak rozmawiać z partnerem?

1. Przywiązujmy wagę do tego: co, kiedy i jak mówimy. Nie rozpoczynajmy ważnych dyskusji, czy partner jest zły, zmęczony, głodny. I tu znów kłania się empatia. Dobierajmy właściwe pory, tematy, słowa. Sztuki rozmowy też można się nauczyć :)

2. Ważna jest też empatia. Oznacza to, że nie tylko słyszymy, ale i umiemy wczuć się w myśli i emocje innych, zrozumieć ich poprzez postawienie się w ich sytuacji, spojrzenie na daną rzecz z ich punktu widzenia.

3. Akceptowanie różnych stylów komunikacji. Kobiety są nastawione na bliskość, utrzymywanie więzi, a mężczyźni zwykle na konkretne działanie, które prowadzi do rozwiązania problemu. Jeśli połową sukcesu jest akceptacja odmiennego sposobu komunikowania partnera to druga połową jest jego szanowanie i takie komunikowanie się, które uwzględnia różnice między mężczyzną i kobietą.

4. Kompromis: nie myślmy tylko o sobie. Związek polega na osiąganiu kompromisów, dochodzeniu do wspólnego dobra, do sytuacji, która zadowala zarówno jedną jak i druga stronę. Można czasem odpuścić, ale nie rezygnujemy zupełnie ze swojego zdania, nie ulegajmy całkowicie. Nie zawsze my mamy rację, ale nie zawsze ma ją partner. Prawda leży zwykle pośrodku i każdy jest tak samo blisko niej jak i tak samo daleko.


poniedziałek, 30 lipca 2012
Zawsze jest jakieś wyjście

Śmiem twierdzić, że zawsze jest jakieś wyjście. Wiele zależy od

tego, jak bardzo jesteś zdeterminowany, by dokonać konkretnej zmiany.

Jak bardzo Ci zależy. Jeśli naprawdę będziesz chciał, to odstawisz na

chwilę swoją dumę, skłonność do przepraszania za to, że żyjesz,

obawy przed tym, co ktoś sobie o Tobie pomyśli i wykorzystasz każdą

okazję, spotkanie, znajomość, każdy zbieg okoliczności, by tylko zrobić

jeden krok w kierunku innego, lepszego życia. 

niedziela, 29 lipca 2012
Słowa

Słowa dodają życia, 

mogą umilić chwile. 
Wywołać uśmiech na ustach, 
zamienić duszę w motylek. 
Słowa dodają odwagi, 
podnoszą schyloną głowę. 
Prostują chwiejne kroki, 
sprawiają w duszy odnowę. 
Słowa dodają szczęścia, 
serce budzą do miłości. 
Otulą mgiełką ciepła, 
ciałom dodają zmysłowości. 
Słowa mogą rozśmieszyć, 
takich nam słów brakuje. 
Bo tylu samotnych wokół, 

a słowo niewiele kosztuje...

 

sobota, 28 lipca 2012
POSŁANIE DO NADWRAŻLIWYCH
Bądźcie pozdrowieni Nadwrażliwi

za Waszą czułość w nieczułości świata,
za niepewność wśród jego pewności,
za to, że odczuwacie innych jak siebie samych, zarażając się każdym bólem,
za lęk przed światem, jego ślepą pewnością, która nie ma dna,
za potrzebę oczyszczenia rąk z niewidzialnego nawet brudu ziemi
bądźcie pozdrowieni.
Bądźcie pozdrowieni Nadwrażliwi
za Wasz lęk przed absurdem istnienia
i delikatność nie mówienia innym tego co w nich widzicie,
za niezaradność w rzeczach zwykłych i umiejętność obcowania z niezwykłością,
za realizm transcendentalny i brak realizmu życiowego,
za nieprzystosowanie do tego co jest, a przystosowanie do tego co być powinno, za to co nieskończone - nieznane - niewypowiedziane
ukryte w Was
Bądźcie pozdrowieni Nadwrażliwi
za Waszą twórczość i ekstazę, za Wasze zachłanne przyjaźnie, miłości i lęk,
że miłość mogłaby umrzeć jeszcze przed Wami
Bądźcie pozdrowieni Nadwrażliwi
za Wasze uzdolnienia - nigdy nie wykorzystane -
(niedocenianie Waszej wielkości nie pozwoli poznać wielkości tych, co przyjdą po Was), za to, że chcą Was zmieniać zamiast naśladować,
za Waszą boską moc niszczoną przez zwierzęcą siłę, za niezwykłość i samotność Waszych dróg bądźcie pozdrowieni, Nadwrażliwi
Kazimierz Dąbrowski-lekarz psychiatra

piątek, 27 lipca 2012
15 SPOSOBÓW NA UDANY ZWIĄZEK

Wszystko, co psychologowie uznają za najważniejsze dla szczęśliwego związku, da się streścić w 15 punktach. Zbyt proste żeby było prawdziwe? Przekonajcie się...

1. Przytulajcie się do siebie. Obejmujcie się, trzymajcie za ręce. To wcale nie jest przywilej osiemnastolatków!

2. Uśmiechajcie się do siebie. Żartujcie, wygłupiajcie się jak najczęściej. Bądźcie oddanymi przyjaciółmi.

3. Wspierajcie się w zdrowych nawykach. Razem łatwiej się odchudzać. Łatwiej rzucać palenie. Łatwiej codziennie spacerować.

4. Poznawajcie swoje potrzeby. To pomaga sprawiać sobie nawzajem drobne przyjemności.

5. Dbajcie o swoją atrakcyjność fizyczną. Owszem, kochacie się takimi, jakimi jesteście, ale nawet najgłębsze uczucie może nie przetrwać widoku rozdeptanych kapci.

6. Obdarowujcie się nawzajem. Bez okazji. Bezinteresownie. Ty mu upiecz lub kup ciasto, które on najbardziej lubi, on może podarować Ci nowy breloczek do kluczy.

7. Nie oszczędzajcie sobie komplementów. Mówcie o sobie dobrze jak najczęściej. Unikajcie krytykowania swojego partnera. Zwłaszcza wtedy, gdy nie jesteście sami.

8. Przestrzegajcie rytuałów. Waszych własnych. Rytuałem może stać się każda czynność, której wspólne wykonywanie sprawia Wam przyjemność. Lubicie razem jeść śniadanie? Zasiadajcie oboje do stołu każdego ranka.

9. Mówcie: „Kocham Cię”. Nie tylko w Nowy Rok albo w dniu urodzin jednego z Was. Dawajcie sobie to świadectwo nie gasnących uczuć bez specjalnych okazji. Nigdy nie myślcie, że to po prostu oczywiste.

10. Dbajcie o dobry seks. To istotne spoiwo związku. Kochajcie się często – specjaliści twierdzą, że najzdrowiej robić to 2–3 razy w tygodniu.


11. Bądźcie romantyczni. Co najmniej raz na miesiąc umówcie się na randkę. Macie dzieci? Zostawcie je wtedy w domu pod dobrą opieką.

12. Bądźcie dla siebie podporą w stresujących sytuacjach. Kiedy jedno z Was przeżywa ciężki okres, np. ma kłopoty w pracy, drugie powinno mu pomagać i otaczać miłością.

13. Rozwijajcie swoje zainteresowania. Żadne z Was nie powinno rezygnować z hobby. Ty możesz mieć lekcje tańca dwa razy w tygodniu. On może pójść z kolegami na ryby w sobotę rano. Oby tylko nie codziennie.

14. Kłóćcie się z... miłością. Rozwiązujcie konflikty na bieżąco. Nie chowajcie urazy, nie starajcie się tłumić negatywnych emocji. Ale nawet w chwilach największej złości nie obrażajcie siebie nawzajem. Nie wytykaj wad partnerowi, lepiej powiedz: „Twoje zachowanie bardzo mnie zabolało” zamiast: „Ty idioto!”

15. Nie bądźcie uparci. To normalne, że się czasem sprzeczacie, ale najważniejsze, aby każde z Was potrafiło potem wyciągnąć rękę na zgodę.

czwartek, 26 lipca 2012
:)

Za dwadzieścia lat będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.

 Mark Twain


środa, 25 lipca 2012
Miłość jest uczuciem

Miłość można porównać do czasu... - czas od zawsze był, jest i chociaż ciągle upływa, to nigdy go nie zabraknie, a mimo tego, zawsze chcielibyśmy mieć go więcej.

Miłość można też porównać do gruszki... - każdy wie co to jest gruszka i każdy przynajmniej raz w życiu widział, dotknął i zjadł gruszkę... - ale czy ktokolwiek potrafi opisać jej kształt, albo smak?

Miłość jest czymś, czego każdy doświadcza, choć niektórzy tego nie dostrzegają, nie doceniają, nie potrafią odwzajemnić. 


wtorek, 24 lipca 2012
Powodzenie w małżeństwie

Zazwyczaj udane małżeństwo zależy od dwóch rzeczy: od znalezienia właściwej osoby, która chciałaby wspólny związek budować, i od bycia właściwą osobą. Jednak powodzenie w małżeństwie, to coś więcej niż znalezienie tylko odpowiedniej osoby. Często młodzi ludzie szukają doskonałego partnera do małżeństwa, ale prawie wcale nie zajmują się osobą, którą otrzymuje ich przyszły partner. Przecież zdrowy związek małżeński będzie nieustanną próbą dawania i brania tego, co najlepsze. Najmłodszym osobom zatem potrzeba uczyć się, jak kochać przyszłego małżonka, jak zauważać w nim dobro, jak przypatrywać się i później przeszczepiać z otoczenia małżeńskie sytuacje wzorcowe, chociażby te ze związków naszych rodziców, w jaki to sposób oni wyrażali miłość do siebie.

poniedziałek, 23 lipca 2012
Życie ma się tylko jedno

Życia nie da się powtórzyć 

Życie ma się tylko jedno
Bacz by rano gdy się budzisz
Móc rozkwitać a nie więdnąć

Dbaj o siebie jak najlepiej
I bądź łaskaw stworom świata
Bo bez ciebie nie przeżyją
Ani zimy ani lata

Pamiętaj o sarnie
O psie co się garnie
O kocie na płocie
I wróblu w kłopocie

Życie ma się tylko jedno
A w tym życiu cała sztuka
By pamiętać też o innych

I sumienia nie oszukać.


niedziela, 22 lipca 2012
Nie ma ideału

Ci, którzy mają zbyt wysokie wyobrażenia o życiu małżeńskim, a ich wyobraźnia wybudowała zamki na lodzie, co nie ma nic wspólnego z kłopotami i problemami życia, będą srodze rozczarowani, gdy zetkną się z rzeczywistością. Są całkowicie nie przygotowani, by sprostać kłopotom i trudom codziennego życia. Spodziewają się po swoim towarzyszu życia chodzącej doskonałości, a tymczasem zauważają słabości i wady, ponieważ żaden śmiertelnik nie jest bez wad. Zaczynają więc wynajdywać u siebie nawzajem wady i błędy i wyrażać swoje niezadowolenie. Zamiast tego powinni próbować pomagać sobie.

 
1 , 2 , 3 , 4
O autorze