Kategorie: Wszystkie | małżeństwo
RSS
piątek, 09 października 2015
Bez ironii

- Wszystko minie! - powiedział Rozum.
- Wszystkie rany się zagoją! – wyszeptało Serce.
- Zaczniemy żyć od nowa! – ucieszyła się Dusza.
- No-no… - pomyślała Pamięć z ironicznym uśmieszkiem.

środa, 07 października 2015
Patrz uważnie

Pewien mężczyzna, cierpiący na wadę wzroku, uważał siebie za świetnego krytyka sztuki. Wybrał się kiedyś z przyjaciółmi na wystawę, zapominając zabrać okulary, czego skutkiem było nieostre widzenie. Od samego wejścia człowiek zaczął krytykować obrazy. Nazywał je bohomazami oraz - jak zwykle - nie zostawiał suchej nitki na twórcy. W końcu stanął przed wielkim portretem.
- Rama kompletnie źle dobrana, jakiś idiota chyba ją wybierał! – rzekł gniewnie.
– Facet na obrazie jest rozlazły, ma pomięte ubranie i potargane włosy. Malarz upadł na głowę, wybierając sobie do portretowania takiego wulgarnego i obrzydliwego typa! Koszmar!

Mówił jeszcze przez chwilę, aż podeszła do niego żona i powiedziała:
- Kochanie, uspokój się, to jest lustro!"

wtorek, 06 października 2015
Rusz

piątek, 02 października 2015
Kłótnia czy milczenie

Kiedy się kłóciliśmy, miałam wrażenie, że byłoby lepiej, gdybyśmy milczeli, żeby nie powiększać rozdarcia. Jednak kiedy milczeliśmy, lepsze byłoby każde grubiaństwo, ponieważ kłótnię, podczas której dało się upust wściekłości, łatwiej sobie przebaczyć niż bezgłośnie liczone urazy.

Herta Müllerponiedziałek, 28 września 2015
Cena perły

"Pewnego razu kogut ujrzał w sadzie leżącą wśród traw połyskującą perłę. Rzucił się na nią łapczywie i chciał ją połknąć. Gdy zorientował się, że błyszczący przedmiot nie jest królową ziarenek ryżu, natychmiast wypluł perłę. Obrażona perła zawołała koguta:
- Jestem lśniącą, drogocenną perłą, - rzekła. – Wypadłam ze wspaniałego naszyjnika i zrządzeniem losu znalazłam się w tym sadzie. Gdzie znajdziesz perłę piękniejszą ode mnie? Nawet jeśli przeszukasz wszystkie morza i oceany, nie trafi ci się lepsza niż ja. Myślisz, że jest nas tak wiele jak ziarenek piasku? Gdybyś tylko mi się dobrze przyjrzał, ujrzałbyś tysiące cudów w jednym mym obliczu.
- Gdyby tylko znalazł się amator, który dałby mi za ciebie jedno ziarenko ryżu… - odparł rozmarzony kogut".

P.Etessami

poniedziałek, 14 września 2015
Ja Kobieta

środa, 09 września 2015
Czas przeznacznia

"Dawno temu był sobie człowiek, który nie chciał mieć własnego Anioła Stróża i robił wszystko, aby się go pozbyć. Kąpał się w najgłębszych jeziorach, wystawiał na błyskawice, błądził w najgłębszych lasach...
Zawsze w ostatniej chwili czyjaś dłoń wyławiała go z zimnej wody, wyprowadzała z ciemności, chroniła przed piorunami.
Anioł przychodził do niego w snach błyszczący i pewny siebie.
- Ja jestem, tak jak byłem i będę dopóki świat się nie skończy, - powtarzał.
Pewnego dnia człowiek wszedł na Najwyższą Górę Świata i skoczył. Lecąc w dół pomyślał, że nareszcie pozbędzie się swojego Anioła i już go nikt nie ochroni... Nagle zauważył, że przestał spadać i unosi się w powietrzu.
- Chyba fruwam, - powiedział na głos.
- Fruwamy, - poprawił Anioł, który trzymał go mocno w objęciach.
- Po co to wszystko? - zapytał wtedy zaciekawiony człowiek.
- Po to, aby ci pokazać, że możesz się mnie pozbyć tylko wtedy, kiedy nadejdzie na to odpowiedni czas, - odpowiedział spokojnie Anioł.
-Jaki czas? -zapytał gorączkowo zaniepokojony człowiek.
-Czas przeznaczenia, - odpowiedział Anioł i puścił człowieka..."

Pier D'Aubrigy

piątek, 04 września 2015
Z błędami, ale super

poniedziałek, 24 sierpnia 2015
Jak to pięknie być razem i być żywym

"Wczoraj – oznajmiła pani K. I. – przyszedł do mnie syn. Siedziałam właśnie przy komputerze i bardzo mnie irytowało, ze mi przeszkadza, bo miałam jeszcze na jutro sporo do napisania.
- Mamo – odezwał się mały – chciałbym, żebyś umarła.
Nie wierzyłam własnym uszom.
- CO TAKIEGO?!!
Wpatrywałam się wytrzeszczonymi oczami w jego wielkie niewinne oczy. Syn ma cztery lata, co chwilę nas czymś zadziwia. Dzieci nieustannie nas zaskakują, ale około czwartego roku życia miewają osobliwy, dość szokujący sposób zaskakiwania.
- Chciałbyś, żebyśmy z tatusiem umarli?
- Tak.
Komputer szumiał, świecił i wzywał, jednak wyzwanie synka było mocniejsze. Musi mi to wyjaśnić! Żałowałam, że muszę przerwać pracę właśnie w tak ważnym momencie i że się zdekoncentruję… Gdyby tu przynajmniej był mój mąż, ale on musiał zostać w firmie i powiedział, że przyjdzie bardzo późno.
Mały stał przede mną z pluszakiem, którego trzymał za nogę i wtedy dostrzegłam w jego oczach, że istotnie mówi to, co myśli.
ALE CO JA TAKIEGO ZROBIŁAM, ŻE CHCE, ABYM UMARŁA? Co takiego zrobił mój mąż, że chłopiec chce, aby umarł? Przecież ma wszystko, czego potrzeba czteroletniemu dziecku! Czyż nie zrobiłam mu wspaniałej ciepłej kolacji i nie puściłam mu bajki na wideo, gdy tylko przybiegłam cała zagoniona do domu i przejęłam go od opiekunki?
Czy mam mu po prostu dać klapsa? Ależ nie, jeśli go spiorę, zacznie beczeć i jeszcze bardziej mnie wytrąci z rytmu. Muszę się dowiedzieć, dlaczego MOJE WŁASNE DZIECKO chce mnie widzieć martwą…
- I ja też chciałbym umrzeć.
- ??????
Nie, to sen, zaraz się obudzę, obudzę się!
- Ty chciałbyś umrzeć?
Skinął powoli głową.
To ta moja chora wyobraźnia, moja zmora, kiedyś przyjdę do domu, a on… albo zadzwoni telefon w pracy i powiedzą mi, że… Koleżance się to przydarzyło, dostała taką wiadomość.
- Ja bym chciał, żebyś umarła i żeby umarł tatuś, żebyśmy się spotkali w niebie i byli razem, i żebyśmy sobą rozmawiali, i kochali się, i zawsze byli razem…
Zająknął się, zaczerpnął tchu, wpatrzony gdzieś w swój raj. Potem wbił we mnie oczka. Wzięłam go w ramiona i nie puszczałam. Wyłączyłam komputer. Będzie kłopot, nie oddam pracy do jutra, będzie kłopot, ale gdybym umarła, też bym niczego nie oddała. A gdybym umarła, nie mogłabym już synka do siebie przytulić…
- Co chciałbyś robić?
- Malować z tobą.
Wzięłam pastele i przez cały wieczór malowaliśmy.
Czy zachowałam się jak wariatka? A może właśnie przestałam się zachowywać jak wariatka? Kiedy już zasnął, siadłam z powrotem do komputera. Mąż przyszedł po północy.
- Wiesz, czego bym bardzo chciała? – przywitałam go w progu.
- Nie wiem.
- Żebyś nie umarł – i opowiedziałam mu, co wymyślił nasz chłopiec.
Poszliśmy do jego pokoju i pochyliliśmy się nad łóżeczkiem. Chwyciliśmy się nagle za ręce. I oboje – jestem pewna – myśleliśmy o tym samym: nie o tym, co zrobiliśmy złego, że nasz synek pragnął naszej wspólnej śmierci. Ale o tym, co powinniśmy zrobić, żeby pragnął być z nami żywy!
- W niedzielę, ten Czeski Raj – zamruczał mąż.
Szykowaliśmy się na wycieczkę już od kilku tygodni, syn się cieszył, ale zawsze mieliśmy w niedzielę coś do roboty i nic z tej wycieczki nie wychodziło.
- Pojedziemy?
- POJEDZIEMY, na pewno.
Dopóki żyjemy, powtarzałam sobie, dopóki jeszcze wszyscy żyjemy, musimy przecież w końcu zachowywać się jak żywi.
Jak to pięknie być razem i być żywym. I mieć kogoś, kto kocha nas tak bardzo, że chce być z nami."

Eduard Martin


piątek, 21 sierpnia 2015
Kaizen-dobra zmiana

"KAIZEN" powstało z zestawienia japońskich słów
"kai" - zmiana i "zen" - dobry. "Dobra zmiana"


 10 podstawowych zasad Kaizen:

1. Problemy stwarzają możliwości
2. Pytaj 5 razy "Dlaczego?
3. Bierz pomysły od wszystkich
4. Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia
5. Odrzucaj ustalony stan rzeczy
6. Wymówki, że czegoś się nie da zrobić są zbędne
7. Wybieraj proste rozwiązania - nie czekając na te idealne
8. Użyj sprytu zamiast pieniędzy
9. Pomyłki koryguj na bieżąco
10. Ulepszanie nie ma końca 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 137
O autorze